Özel Yetenek Sınavı

Sanat Fakültesi Özel Yetenek Başvuruları Sanat Fakültesi Özel Yetenek Başvuruları

Arkın Yaratıcı Sanatlar ve Tasarım Üniversitesi Sanat Fakültesi yetenek sınavları 15 Eylül 2023 tarihine kadar devam edecektir.


Sanat Fakültesi Özel Yetenek Sınavı ile Alınan Bölümler

 1. Plastik Sanatlar
 2. Seramik
 3. Fotoğraf
 4. Tekstil ve Moda Tasarımı

Başvuru Koşulları

Özel Yetenek Sınavlarına başvuracak adayların lise ya da dengi bir okuldan mezun olmaları ve ÖSYM tarafından 2023 yılında yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı, Temel Yeterlik Testinden (TYT) puanı hesaplanabilir bir sonuç alması gerekmektedir.

Kayıt
Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanı hesaplanan ve belirtilen sınav merkezlerinden birinde ya da online olarak Özel Yetenek Sınavı’mıza girmiş her aday Plastik Sanatlar, Seramik ve Fotoğraf bölümü için tercih verebilmektedir. (Fotoğraf Bölümü Özel Yetenek Sınavı online olarak ayrıca gerçekleştirilmektedir.)
Adayların Özel Yetenek Sınavına katılım gösterebilmesi için ARUCAD internet sayfasından arucad.edu.tr “Özel Yetenek Sınavı” başvuru linkinden online olarak başvuru formunu doldurması gerekmektedir. Başvuru esnasında adaylardan TC Kimlik No ve diğer nüfus bilgileri, iletişim bilgileri istenmektedir. Portfolyosunu sunmak isteyen adayların aynı link içerisine portfolyolarını yüklemeleri tercihe bağlıdır. Kayıtlar ilerleyen tarihlerde açıklanacaktır.

Sınavlar

Plastik Sanatlar ve Seramik: Bu bölümlerden birini tercih edecek tüm adaylar çizime dayalı Özel Yetenek Sınavına girmekle yükümlüdür. Adaylar dilerlerse aşağıda belirtilen sınav merkezlerinden birinde dilerlerse online olarak sınavlarını gerçekleştirebilmektedir. Sınav süresi 50 dakikadır ve tek oturumdan oluşmaktadır.

Fotoğraf: Bu bölümü tercih edecek tüm adaylar önceden belirtilen bir konu kapsamında 5 fotoğraf örneğini online olarak iletilecek mail adresine göndermekle yükümlüdür. Son gönderim tarihi ilerleyen tarihlerde açıklanacaktır.

Plastik Sanatlar ve Seramik bölümleri için belirlenen Online Özel Yetenek Sınavı ilerleyen tarihlerde açıklanacaktır.

Özel Yetenek Sınavına Girecek Adayların Yanında Bulundurması Gereken Belgeler

 1. Fotoğraflı, onaylı Özel Kimlik Belgesi (yalnızca Nüfus Cüzdanı, Sürücü Belgesi ve süresi dolmamış Pasaport özel kimlik belgesi olarak kabul edilecektir.)

Sınavda Gerekli Araç ve Gereçler

50×35 cm. profesyonel resim kağıdı en az 120 gram, yumuşak silgi, HB, 2B, 3B,4B çizim kalemleri, kalem tıraş.

 

 

 

 

Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Özel Yetenek Başvuruları Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Özel Yetenek Başvuruları

Arkın Yaratıcı Sanatlar ve Tasarım Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi için Özel Yetenek Sınavları  15 Eylül 2023 tarihine kadar devam edecektir.

Müzik ve Sahne Sanatları Özel Yetenek Sınavı ile Alınan Bölümler

 1. Oyunculuk
 2. Modern Dans
 3. Ses Sanatları Tasarımı

Başvuru Koşulları

Özel Yetenek Sınavlarına başvuracak adayların lise ya da dengi bir okuldan mezun olmaları ve ÖSYM tarafından 2023 yılında yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı, Temel Yeterlik Testinden (TYT) puanı hesaplanabilir bir sonuç alması gerekmektedir.

Kayıt
Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanı hesaplanan ve belirtilen sınav merkezlerinden birinde ya da online olarak Özel Yetenek Sınavı’mıza girmiş her aday Oyunculuk, Modern Dans, Ses Sanatları Tasarımı bölümü için tercih verebilmektedir. Kayıtlar ilerleyen tarihlerde açıklanacaktır.

Oyunculuk Özel Yetenek Sınavı

Oyunculuk Özel Yetenek Sınavı iki aşamadan oluşacaktır.

1-TİRADLAR

Adaylar bir zorunlu bir de serbest olmak üzere toplamda iki tirad ile hazırlanarak online olarak jüri karşısında oyunlarını sunmalıdırlar. Kendi seçmiş oldukları serbest tiradın içinde yer aldığı oyunun baştan sona aday tarafından okunmuş olması, yazarı ve çevirmeninden haberdar olması beklenir.

Zorunlu Tirad; Oyunculuk bölümü sınav komisyonu tarafından belirlenmiş tiradlardan bir (1) tanesini seçerek ezberler, hazırlanır ve çalışır; çalışmış olduğu bu zorunlu tiradı sınav günü ve saatinde online olarak jüri karşısında oynaması gerekmektedir.

Zorunlu Tiradlar :

HAMLET 1

HAMLET 2

HAMLET 3

HAMLET 4

 1. Tiradlar, Siyah giysilerle oynamalıdır.
 2. Her bir tiradın uzunluğu en az 3 dakika en çok 5 dakika olmalıdır.

Serbest Tirad; Serbest tirad, adayın klasik ya da çağdaş tiyatro metinlerinden seçtiği bir oyunculuk parçası olmalıdır. Seçilmiş olan oyunculuk parçası aday tarafından ezberlenmiş, hazırlanılmış ve çalışılmış olmalıdır; çalışmış olduğu bu serbest tiradı sınav günü ve saatinde online olarak jüri karşısında oynaması gerekmektedir.

 1. Tiradlar, Siyah giysilerle oynamalıdır.
 2. Her bir tiradın uzunluğu en az 3 dakika en çok 5 dakika olmalıdır.

Aday sınava online olarak katılıyorsa; Video son bir ay içinde çekilmiş olmalıdır.

2-ŞARKI / TÜRKÜ

Önceden çalışılmış bir şarkıyı doğal sesiyle (enstrümansız) jüri karşısında seslendirecektir.

 • En az 2 dakika en çok 4 dakika uzunluğunda olmalıdır.

Aday sınava online larak katılıyorsa; Video son bir ay içinde çekilmiş olmalıdır.

3.KISA ÖZ GEÇMİŞ VE KİMLİK BİLGİLERİ

Adaylar, videolarına kısa öz geçmiş ve kimlik bilgilerini ekleyerek, belirtilmiş olan adrese göndereceklerdir. İlk aşama değerlendirmeleri videolar üzerinden yapılacaktır.

Özel Yetenek Sınavları 3 Ağustos 2023 tarihine kadar kabul edilecektir. Sınav sonuçları 2 gün içerisinde tarafınıza iletilecektir.

Modern Dans Yetenek Sınavı:

Modern Dans Bölümü Özel Yetenek Sınavı online olarak gerçekleşmektedir. Online Başvuru yapacak adayların, aşağıdaki koşullara uygun olarak hazırlayacakları videoların dijital kayıtlarını ve öz geçmişlerini başvuru sistemine yüklemeleri gerekmektedir.

VİDEO 1

 • Çağdaş Dans Serbest Akış: Adayın kendine ait tarzıyla oluşturduğu koreografik bir çalışma ya da dans doğaçlaması (müzik, aksesuar, kostüm kullanımı serbesttir) yapması ve aşağıdaki şartları yerine getirmesi gerekmektedir.
  1. Açık ya da kapalı istenen mekanda
  2. Tüm bedeni (boydan) ve tüm hareketleri görünecek şekilde (genel açı)
  3. Kesintisiz / montajsız tek bir akış halinde,
  4. En az 3 dakika uzunluğunda
  5. Son 1 ay içinde çekilmiş videosunu ayrı dosya halinde (eser adı ve başvuru yapanın adı soyadı dosya adında yer alacak)

VİDEO 2

 • Dans Tekniği: Adayın bildiği bir ya da daha çok dans tekniğine (Hiphop, Bale, Folklor, Salon Dansları, Çağdaş Teknik, Skinner Release, Graham, Cunningham, Flying Low, Gaga vb) ait hareketlerden oluşan serileri sırayla göstermesi ve aşağıdaki şartları yerine getirmesi gerekmektedir.
  1. En az 3 dakika uzunluğunda
  2. Son 1 ay içinde çekilmiş videolarını ayrı bir dosya halinde (eser adı ve başvuru yapanın isim soyismi dosya adında yer alacak)

Özel Yetenek Sınavları 3 Ağustos 2023 tarihine kadar kabul edilecektir. Sınav sonuçları 2 gün içerisinde tarafınıza iletilecektir.

Ses Sanatları Tasarımı Yetenek Sınavı:

ARUCAD Ses Sanatları Tasarımı Bölümü’ne başvuru sırasında teslim edilmesi gereken belgeler şöyledir:

 • Aday öğrencilerin kısa bir video ya da yazılı şekilde kendilerini tanıtmaları ve neden Ses Sanatları Tasarımı bölümü’nü seçtiğini açıklanması istenmektedir. Öğrencilerin, daha önce bu alanla ilgili yaptıkları çalışmalar da bu bölümde açıklanmalıdır.
 • Aday öğrencinin eğer varsa dijital ortamda hazırlamış olduğu müzik eserleri; dijital platformlar aracılığıyla jüriye iletilmelidir. Öğrenci, dijital ortamda hazırladığı eserleri; hangi teknikleri kullanarak ürettiğini, ne tür efektler kullandığıyla ilgili jüriye yazılı bir belge iletmek de durumundadır.
 • Aday öğrencinin, dijital ortamda ürettiği bir eser yoksa; çaldıkları enstrümanla en fazla 2 dakikalık sonradan düzenlenmemiş (unedited) bir video kaydı alarak, enstrümana olan kabiliyetini sergilemelidir.
 • Aday öğrenci, herhangi bir enstrüman çalmıyorsa; tercih ettiği herhangi bir tarzdaki parçayı karaoke şeklinde seslendirmeli ve bunu en fazla 2 dakikalık, sonradan düzenlenmemiş (unedited) video kaydı alarak jüri üyeleri ile paylaşmalıdır.

Enstrüman ya da vokal kaydı alacak öğrenciler için video kayıt standartları ise şöyledir:

 • Ses kalitesi net ve gürültüsüz olmalıdır.
 • Enstrüman kullanacak adayların kayıt sırasında yüzü net bir şekilde görünmelidir.
 • Her performansın süresi en çok 2 dakika olmalıdır. 2 dakikadan uzun parçalar için, teknik becerisi en yüksek kısımların tercih edilmesi yeterli olacaktır.
 • Aday öğrencinin önceki yıllarda yapmış olduğu müzik performansları, resitaller, kayıtlar veya diğer müzik eserleri de kabul edilecektir.
 • Performansların eserin tarihi, ismi ve bestecisi ile etiketlenmesi gerekmektedir.

Kabul edilen video Formatları: .3g2, .3gp, .avi, .m2v, .m4v, .mkv, .mov, .mpeg, .mpg, .mp4, .mxf, .webm, .wmv Kabul edilen Ses Kaydı Formatları: .aac, .m4a, .mka, .mp3, .oga, .ogg, .wav

Özel Yetenek Sınavları 3 Ağustos 2023 tarihine kadar kabul edilecektir. Sınav sonuçları 2 gün içerisinde tarafınıza iletilecektir.

Başvuru Formu Başvuru Formu

Kişisel Bilgiler

İletişim Bilgileri

Lise Bilgileri

Kimlik Fotoğrafı

(Dosya türleri: .jpg, .jpeg, .png, .pdf, .doc, .docx, .xls, .xlsx, Maksimum dosya boyutu: 5MB)

Portfolyo (İsteğe Bağlıdır)

(Dosya türleri: .jpg, .png, .pdf, .docx, .zip, .rar, Maksimum dosya boyutu: 20MB)